План-конспект уроку з трудового навчання: Стругання деревини.

Тема: Стругання деревини.

Мета:1) ознайомити учнів з інструментами, призначеними для стругання деревини. Навчити їх безпечним прийомам роботи цими інструментами;

2) виховувати інтерес до столярного діла, бережливе відношення до інструментів та матеріалів;

3) розвивати навички роботи цими інструментами.

Дидактичні матеріали: плакат "Стругання деревини”, ескіз тремпелю на дошці, підручник з трудового навчання 8 клас.

Матеріально-технічне забезпечення: Олівець, лінійка, креслярський набір

Об’єкт навчальної чи продуктивної праці: Розмічена заготовка для виготовлення тремпелю.

Тип заняття:  комбіноване

План заняття:

І. Організаційна частина.                                                                       3 хв.

ІІ. Повідомлення теми, мети, мотивація навчальної діяльності учнів. 2 хв.

ІІІ. Перевірка і узагальнення знань з раніше вивченого матеріалу.             5 хв.

ІV. Вивчення нового учбового матеріалу.                                                     15 хв.

V. Закріплення одержаних знань.                                                         3 хв.

VІ. Вступний інструктаж.                                                                       5. хв.

VІІ. Самостійна практична діяльність учнів і поточний інструктаж.  45 хв.

VІІІ. Заключний інструктаж.                                                                           3 хв.

ІX. Підведення підсумків заняття.                                                         3 хв.

X. Домашнє завдання.                                                                            2 хв.

XІ. Прибирання майстерень.                                                                           4 хв.

Хід заняття:

І. Привітання, відмічання відсутніх, призначення чергових.

ІІ. Тема уроку: Стругання деревини.

ІІІ. Запитання для перевірки:

1.     Що таке пиляння деревини?

2.     Чим характеризуються зуби пилки?

3.     Які основні елементи полотна ви знаєте?

4.     В залежності від чого вибирають форму зубів полотна?

5.     На які види, за конструкцією поділяються столярні пилки?

6.     Для чого призначені електричні дискові пили?

7.     Для чого призначені круглопилкові верстати?

ІV. Поверхня необробленої деревини в більшості випадків буває шорсткою, а переріз по довжині не зовсім однаковим. Струганням надають деталям правильної форми і розмірів, які зазначені на кресленні. Стругають деревину ручним і механізованим інструментом.

Для ручного стругання застосовують різні струги. У більшості випадків вони складаються з колодки, стального залізка з гострим лезом і клинка. В деяких конструкціях передбачаються упори, ручки, ріжки та ін. Нижня частина колодки називається підошвою, ділянка спереду залізка - носком, позаду залізка - п’яткою. Колодка повинна бути плоскою для стругання плоских поверхонь або мати зворотний профіль оброблюваної поверхні при струганні криволінійних і профільних поверхонь. Чим проліт вужчий, тим чистішою виходить поверхня стругання. Якщо підошва стирається і проліт розширюється, то в передню частину її вставляють на клею п’ятикутну вставку з твердої породи. Цим вирівнюють передню частину прольоту і роблять його вужчим.

Задня частина прольоту утворюється внаслідок перетину задньої частини льотка з підошвою. Кут, утворений між ними, називають кутом присадки залізка, він завжди дорівнює куту різання.

Для кращої роботи рубанком і зручності переміщення його по матеріалу в передній частині є ріжок, а в задній - упор. Напівфуганки і фуганки мають спеціальну ручку.

Плоскі поверхні стругають шерхебелем, рубанками, шліфтиком, напівфуганками і фуганками. Стругають деревину і металевими рубанками. У металевий корпус фуганка вставляють залізко і закріплюють гвинтом за допомогою притискача. Ріжок і ручка дерев’яні.

Профільне стругання виконують такими інструментами: фальцгобелем (обробка фальців і чвертей), зензубелем (вибирання чвертей), галтеллю (вибирання жолобків), шпунтубелем (простругування пазів або гребенів), горбачем (обробка вгнутих та випуклих поверхонь), кальовкою (простругування профілів).

Механізоване стругання деревини здійснюється за допомогою ручних електрорубанків та на стругальних верстатах. Електрорубанок  складається з електродвигуна, пасової передачі, фрези з двома плоскими ножами, механізму регулювання глибини стругання, передньої і задньої опор.

Стругальні верстати поділяються на фугувальні, рейсмусові, кромкостругальні та чотиристоронні стругальні. Фугувальні верстати застосовують для висоякісного стругання деревини вздовж волокон. На рейсмусових верстатах стругають заготовки за розмірами, додержуючи товщини і паралельності протилежних боків.

V. Питання для закріплення:

1).Що таке стругання?

2).яке призначення інструментів для профільного стругання?

VІ. Вступний інструктаж. Розповісти порядок виконанні роботи.

VІІ. Учні виконують практичну роботи, а вчитель слідкує за правильністю виконання роботи, за правильною робочою позою учнів, за дотриманням правил техніки безпеки, за дотриманням організації робочого місця.

VІІІ. Перевірка правильності виконаних робіт, виділення кращих робіт, виявлення недоліків, роз’яснення цих недоліків.

ІX. Виставлення оцінок за роботу на уроці, враховуючи правильність виконання, самостійність, активність на уроці.

X. Д/з §16, стр. 52-57.

XІ. Прибирання майстерень.

Категорія: Уроки 7-9 класи | Додав: admin (05.02.2012)
Переглядів: 5055 | Рейтинг: 4.6/5