План-конспект заняття з трудового
навчання Тема: „ Основні відомості про деревину
”. Мета: Навчальна: дати дітям знання про деревину, її структуру та
властивості Виховна: Виховувати в учнів естетичний
смак, культуру праці. Розвиваюча: Розвивати творчу
пізнавальну активність. Матеріально-технічне забезпечення: підручник «Трудове навчання в шкільних майстернях 6-7
кл», плакати Тип заняття: комбінований. Час: 90 хв. План уроку
ХІД УРОКУ 1. Організаційна частина. Привітання з класом, концентрація
уваги учнів та перевірка їх наявності, організація та перевірка готовності
учнів до роботи, створення позитивної емоційної атмосфери. 3. Повідомлення теми, мети, мотивації
уроку. Записати на дошці тему уроку (до початку
уроку). Тема: „ Основні відомості про деревину ” Сьогодні на занятті ми ознайомимося
із структурою деревини, її видами та властивостями 4. Викладення нового матеріалу. Деревина - один із найпоширеніших і найдоступніших
природних матеріалів. Вона легко піддається
обробці. Вироби з неї мають красивий зовнішній
вигляд. її застосовують у будівельній, хімічній, вугільній промисловості,
сільському господарстві. Підприємствам деревообробної
промисловості потрібні висококваліфіковані фахівці
таких професій, як столяр-мебляр, тесляр, столяр із художньої обробки
деревини та ін. З деякими з цих професій та їх особливостями ти ознайомишся на наступних уроках. Деревинні матеріали виготовляють
поздовжнім розпилюванням колод на спеціальних верстатах - пилорамах
(мал. 24). У результаті цієї технологічної операції отримують пиломатеріали
(мал. 25). За формою і розмірами поперечного
перерізу пиломатеріали поділяють на бруси,
бруски, дошки, обаполи, шпали. Бруси - пиломатеріал
завтовшки і завширшки понад Бруски (мал. 25, є)
- обрізний пиломатеріал завтовшки до Дошки - пиломатеріал,
товщина якого до Обаполи (мал. 25, ж) - бокові частини
колоди, зрізані при поздовжньому розпилюванні. Зазначені види пиломатеріалів у деревообробній промисловості називають сортаментом. Основними елементами дошки є пласть,
кант (кромка), ребро, торець (мал. 26). Це залежить від механічних і фізичних властивостей деревини. Однією з основних фізичних властивостей
деревини є вологість. Щойно зрізане дерево має вологість близько 50 %.
Це означає, що на кожні Для виготовлення виробів використовують
деревину невисокої вологості. Наприклад, деревинні матеріали для
виготовлення меблів повинні мати вологість, що не перевищує 12 %, а для вікон,
дверей - не більше 15 %. Використання
деревинних матеріалів з надмірною вологістю може призвести до розтріскування
елементів виробу, їх короблення, загнивання тощо. Тому перед застосуванням
деревину висушують на ; відкритому повітрі або у спеціальних
сушарках до експлуатаційних значень вологості. Вологість деревини визначають за формулою: де К - вологість деревини; Мв -
маса вологого зразка (у грамах) до сушіння; Мс - маса сухого зразка
(у грамах) після сушіння. Для захисту деревинних матеріалів від впливу зовнішнього
середовища її покривають лаками, фарбами. Щоб запобігти загниванню, ураженню
грибками і комахами, деревину просочують спеціальними хімічними речовинами -
антисептиками. Вологість — ступінь насичення деревини вологою. Антисептик - хімічна речовина, призначена для просочування
деревини з метою запобігання її гниттю. 5. Закріплення одержаних знань. - За формою і розмірами поперечного перерізу
пиломатеріали поділяють
на…
(бруси, бруски, дошки, обаполи,
шпали. ) Дайте визначення, що таке деревина, бруси,
бруски, дошки, обаполи, шпали. - Назвіть основні елементи дошки. - Що є однією
з основних фізичних властивостей деревини? - За якою формулою визначається вологість
деревини? - Що роблять для того, щоб
захистити деревину від впливу зовнішнього середовища? 6. Практична робота. Вибрати два учні (по бажанню) для роботи на токарному верстаті, щоб
виточувати ручки для напилка. Інші учні продовжують робити різці. Вступний інструктаж:
Повторити з учнями правила техніки безпеки роботи на токарному верстаті,
продемонструвати прийоми роботи на токарному верстаті. Поточний інструктаж: Обхід робочих місць з метою
проведення індивідуального і фронтального інструктажів. Контроль за організацією робочих
місць та дотримання учнями правил безпеки. Збирання даних для підведення підсумків роботи. Заключний інструктаж: Аналіз характерних помилок, загальна оцінка виконаної
роботи. 7. Підведення підсумків. Виставлення і мотивація
оцінок. 8. Домашнє завдання. На наступний урок вивчити конспект. | |||||||||||
| |||||||||||
Переглядів: 5897 | |
Всього коментарів: 0 | |