Тема: „ Основні відомості про деревину ”.

План-конспект заняття з трудового навчання

Тема: „ Основні відомості про деревину ”.

Мета: Навчальна: дати дітям знання про деревину, її структуру та властивості

Виховна: Виховувати в учнів естетичний смак, культуру праці.

Розвиваюча: Розвивати творчу пізнавальну активність.

Матеріально-технічне забезпечення: підручник «Трудове навчання в шкільних майстернях 6-7 кл», плакати

Тип заняття: комбінований.

Час: 90 хв.

План уроку

Етапи уроку

Час хв.

Організаційно-методичні вказівки

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

Організаційна частина.

Повідомлення теми, мети, мотивації уроку.

Викладення нового матеріалу.

Закріплення одержаних знань.

Практична робота.

Підведення підсумків.

Домашнє завдання.

Використання наочності, розповідь.

Фронтальне опитування.

Індивідуальна робота учнів.

ХІД УРОКУ

1. Організаційна частина.

Привітання з класом, концентрація уваги учнів та перевірка їх наявності, організація та перевірка готовності учнів до роботи, створення позитивної емоційної атмосфери.

3. Повідомлення теми, мети, мотивації уроку.

Записати на дошці тему уроку (до початку уроку).

Тема: „ Основні відомості про деревину ”

Сьогодні на занятті ми ознайомимося із структурою деревини, її видами та властивостями

4. Викладення нового матеріалу.

Деревина - один із найпоширеніших і найдоступніших природних матеріалів. Вона легко піддається обробці. Вироби з неї мають красивий зовнішній вигляд. її застосовують у будівельній, хімічній, вугільній промисловості, сільському господарстві.

Підприємствам деревообробної промисловості потрібні висококва­ліфіковані фахівці таких професій, як столяр-мебляр, тесляр, столяр із художньої обробки деревини та ін. З деякими з цих професій та їх особливостями ти ознайомишся на наступних уроках.

Деревинні матеріали виготовляють поздовжнім розпилюванням колод на спеціальних верстатах - пилорамах (мал. 24). У результаті цієї технологічної операції отримують пиломатеріали (мал. 25).

За формою і розмірами поперечного перерізу пиломатеріали поділя­ють на бруси, бруски, дошки, обаполи, шпали.

Бруси - пиломатеріал завтовшки і завширшки понад 100 мм. Залежно від кількості пропиляних сторін вони бувають дво-, три- і чо-тирикантові (мал. 25, а, б, в).

Бруски (мал. 25, є) - обрізний пиломатеріал завтовшки до 100 мм і завширшки не більше подвійної товщини.

Дошки - пиломатеріал, товщина якого до 100 мм, ширина - біль­ша за подвійну товщину. Дошки бувають необрізні (мал. 25, г), обрізні (мал. 25, ґ), обрізні з тупим обзолом (мал. 25, д), обрізні з гострим обзолом (мал. 25, є).

Обаполи (мал. 25, ж) - бокові частини колоди, зрізані при поздовж­ньому розпилюванні.

Шпали (мал. 25, з, и) - обрізні й необрізні пиломатеріали для заліз­ничних і трамвайних колій.

Зазначені види пиломатеріалів у деревообробній промисловості на­зивають сортаментом.

Основними елементами дошки є пласть, кант (кромка), ребро, торець (мал. 26).

Для виготовлення виробів використовують деревинні матеріали, які мають певні властивості (механічні, фізичні, технологічні та ін.). Ти, мабуть, уже звернув увагу на те, що заготовки з різних порід деревини обробляються по-різному: одні - легше, а інші - важче.

Це залежить від механічних і фізичних властивостей деревини.

Однією з основних фізичних властиво­стей деревини є вологість. Щойно зрізане дерево має вологість близько 50 %. Це означає, що на кожні 100 г абсолютно сухої деревини припадає 50 г води. Тобто 100 г абсолютно сухої деревини при вологості 50 % має масу 150 г.

Для виготовлення виробів викори­стовують деревину невисокої вологості. Наприклад, деревинні матеріали для виготовлення меблів повинні мати вологість, що не перевищує 12 %, а для вікон, дверей - не біль­ше 15 %.

Використання деревинних матеріалів з надмірною вологістю може призвести до розтріскування елементів виробу, їх короблення, загни­вання тощо. Тому перед застосуванням деревину висушують на ; відкритому повітрі або у спеціальних сушарках до експлуатаційних значень вологості.

Вологість деревини визначають за формулою:

де К - вологість деревини; Мв - маса вологого зразка (у грамах) до сушіння; Мс - маса сухого зразка (у грамах) після сушіння.

Для захисту деревинних матеріалів від впливу зовнішнього середо­вища її покривають лаками, фарбами. Щоб запобігти загниванню, ураженню грибками і комахами, деревину просочують спеціальними хімічними речовинами - антисептиками.

Вологість — ступінь насичення деревини вологою.

Антисептик - хімічна речовина, призначена для просочування де­ревини з метою запобігання її гниттю.

5. Закріплення одержаних знань.

- За формою і розмірами поперечного перерізу пиломатеріали поділя­ють на…                                                    (бруси, бруски, дошки, обаполи, шпали. )

Дайте визначення, що таке деревина, бруси, бруски, дошки, обаполи, шпали.

- Назвіть основні елементи дошки.

- Що є однією з основних фізичних властиво­стей деревини?

- За якою формулою визначається вологість деревини?

- Що роблять для того, щоб захистити деревину від впливу зовнішнього середовища?

6. Практична робота.

Вибрати два учні (по бажанню) для роботи на токарному верстаті, щоб виточувати ручки для напилка. Інші учні продовжують робити різці.

Вступний інструктаж: Повторити з учнями правила техніки безпеки роботи на токарному верстаті, продемонструвати прийоми роботи на токарному верстаті.

Поточний інструктаж: Обхід робочих місць з метою проведення індивідуального і фронтального інструктажів. Контроль за організацією робочих місць та дотримання учнями правил безпеки. Збирання даних для підведення підсумків роботи.

Заключний інструктаж: Аналіз характерних помилок, загальна оцінка виконаної роботи.

7. Підведення підсумків.

Виставлення і мотивація оцінок.

8. Домашнє завдання.

На наступний урок вивчити конспект.

Категорія: Уроки 7-9 класи | Додав: director (18.09.2008)
Переглядів: 5843 | Рейтинг: 4.3/3