Вимоги до шкільної майстерні
Існують різні типові проекти шкіл. У зв’язку з цим навчальні майстерні тих чи інших шкіл можуть відрізнятися деякими особливостями. Так, майстерні можуть знаходитися безпосередньо у приміщенні школи або розміщуватися біля школи в окремому приміщенні. Ті і інші бувають комбінованими або спеціалізованими. 
      При розміщені майстерень в окремому приміщені досягають деяких переваг: виникаючий у майстернях виробничий шум не зважає проведенню занять у класах; тут як правило, відводиться достатньо місця для зберігання матеріалів та готової продукції; концентрується в одному місці вся матеріальна база трудового навчання - приміщення для технічної праці, кабінети обслуговуючої праці, робочі кімнати для трудового навчання молодших школярів, деякі кабінети для проведення профорієнтації у старших класах.
     Комбіновані майстерні займають одне приміщення розміром до 90 м2 і призначені для виконання всіх видів робіт з технічної праці учнів 5-11 класів: обробіток деревини, металів, пластмас ручним інструментом та на верстатах, електромонтажі роботи.  
     Спеціалізовані майстерні - слюсарно-механічна (тут виконуються електромонтажні роботи) та столярна - розташовані в окремих приміщеннях. В інструментальній зберігаються інструменти, напівфабрикати, готова продукція. В ній розміщується електророзподільний щит та понижуючий трансформатор на 36 та 42 в, потрібних для споживання місцевим освітленням та включенням електропаяльників.
      Площа інструментальної може бути до 20 м2, а кожна із майстерень - до 70 м2.Нормативами встановлено 3,5-4 м2 на робоче місце у слюсарно-механічній майстерні, 4 - 5 м2 - у столярній, 5 - 6 м2 - на один невеликий верстат.
     Комбіновані майстерні порівняно із спеціалізованою дозволяють більш раціонально, відповідно, економічно та ефективно використовувати навчальні площі. Однак з точки зору методики трудового навчання вони менш зручні. Це пояснюється тим, що поки що немає ще навчального обладнання, пристроїв одночасно для виконання ручної обробки всіх видів матеріалів, передбачених програмою з технічної праці.
       Відповідно до гігієнічних вимог до кабінетів та майстерень трудового навчання школярів приміщення не повинні розташовуватися у підвалах або напівпідвалах. Площа вікон повинна складати не менше 0,25 площі підлоги. Штучне освітлення підбирається в залежності від характеру виконуваних робіт. На один квадратний метр приміщення повинно припадати від 15 до 25 Вт потужності світильників.
      Відносна вологість повітря у приміщені повинна бути 40-60%. Температура 17-20о С. Допускається у майстернях температура 14-16о С, коли виконується робота великої рухомості.
    В майстернях повинен бути належний добрий повітряний обмін за рахунок природної або примусової вентиляції. Швидкість повітряного обміну повинна складати приблизно 250 м3/год.Електрообладнання робочих місць учнів, електротехнічні прилади, з якими працюють учні, повинні бути розрахованими на напругу 42 В. Верстати і машини, які мають електричний провід, обов’язково заземлюються. Величина опору заземлення не повинно перевищувати 4 Ом.
   Шкільні майстерні повинні бути розраховані на 13 - 15 робочих місць, устаткованих верстатами і верстаками. У столярних майстернях повинні бути передбачені верстаки висотою 75,5; 78,0; 80,5 см; а для обробки металу - верстаки висотою 95 і 87 см від підлоги до губок лещат.
Кожне робоче місце слід забезпечити сидінням на кронштейні або табуретами висотою 40 - 42 см, з розміром сидіння 35х35 і 40х40 см.   
    У столярній майстерні верстати розміщуються або під кутом 45о або в три ряди перпендикулярно до світло несучої стіни. Відстань між верстатами в передньо-задньому напрямі повинна бути не менше як 0,8 м, між рядами-1.2 м. 
    У майстерні з обробки металу раціонально розміщувати верстаки так, щоб світло падало на робоче місце спереду або справа. Відстань між рядами - 1,0 м2, від внутрішньої стіни верстаки повинні бути на відстані не менше як 0,8 м, найкраще розміщувати однойменні верстаки в шаховому порядку. Відстань між лещатами не менше 1,0 м. На верстатах слід встановлювати металеву сітку висотою не менше 1,0 м.  
    У майстернях для учнів 10-12років слід використовувати інструменти розміром №1, для 13-15-річних учнів - № 2, після 15 років - інструментарій для дорослих.Максимальна маса вантажу для школярів: 11-12 років до 4кг, 13-14 років-до 5кг, 15 років: хлопчики -12 кг, дівчатка-6,0 кг, 16 років відповідно - 14-17 кг, 17 років – 17 і 8 кг.
     Діти 8-9 років користуються 4-літровими лійками, але з відміткою на 1,5 л менше, ніж для дітей 11-13 років. 
     Маса граблів, щіток, мітел, лопат не повинна перевищувати 400 – 600 г для дітей шкільного віку, для середнього віку не повинна бути більшою за 6 – 8 кг і для старшого віку – більше 12 – 16 кг.
Категорія: Методичні рекомендації | Додав: admin (31.08.2012)
Переглядів: 6716 | Коментарі: 9 | Теги: майстерня | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: