Реліквії мого роду

Тема: «Реліквії мого роду»
Мета:Уточнити й розширити уявлення про сім’ю, родину; навчити складати свій родовід; виховувати любов до своєї сім’ї, родини; розвивати увагу, мислення, мову, пам’ять. Виховувати повагу до батьків.
Обладнання: Зразок «родинного деревця», вірші, прислів’я, загадки.
Хід роботи
-Діти, послухайте будь ласка прислів’я: «Нащо клад, коли в сім’ї лад»; «Вся сім’я вмісті – так і душа на місті»; «Подивися у воду, якого ти роду»; «Нема в світі дорожчого, як родина»; «Нема в світі, як родина, то вам скаже і дитина».
-Які слова найчастіше повторюються в цих прислів’ях?
-Так, вірно, сім’я, рід, родина. Я невипадково дібрала ці прислів’я. Бо сім’я, рід, родина – це найдорожче в житті кожної людини.
Тому, тема нашого заняття: «Сім’я, рід, родина».
-Діти, а що таке сім’я на вашу думку? З кого складається сім’я?
Сім’я – це група людей, що складається з чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом (під спільним дахом).
Тобто ви живете у своїй сім’ї, серед близьких і дорогих людей.
Ваша сім’я – це ваша маленька батьківщина, в якій ви живете. Ніжно любіть її, бо вона – частинка українського народу.
-Діти, а з кого складається сім’я?
Кожна сім’я складається з: матері, батька, дітей (тобто, в декого з вас є ще братики і сестрички).
Ідеальна сім’я створюється на основі кохання двох людей протилежної статі. Подружня пара-це вісь сім’ї.
-Діти, а як ви думаєте називається чоловік у шлюбній парі?
Чоловіка у шлюбній парі найчастіше називають батьком.
-Діти, а якими ласкавими словами ви називаєте свого татка?
Діти ж звертаються до батька ласкавими словами: тато, батечко, татусь, татунечко та інші.
Від слова батько походить слово Батьківщина (вітчизна), а також батьківщина – спадщина від батьків.
-Діти, послухайте будь ласка загадки і відгадайте їх.
Загадки
1.Найрідніша, наймиліша,
Всіх вона нас пестить,
Завжди скрізь буває з нами,
Відгадайте, хто це?
(Мама)
2.Хто вас, діти, міцно любить?
Хто вас ніжно так голубить?
Як ви хворі цілі ночі,
Не стуляє свої очі?
(Рідная матуся)
-Діти, а як же ви називаєте своїх мам, якими ласкавими словами?
Мати, матір, мама, ненька, матуся, матінка! Цими словами звертаються до матері. Чуваші називають матір богинею роду, у нас в Україні – берегинею.
Чуваші – це діти, є такий народ.
Мати любить своїх дітей особливою, материнською любов’ю, вона задля дитини віддасть останній шматок хліба, а в разі потреби – і життя. Це образно відбито у прислів’ях та приказках: «Любов матері безмежна», «Дитина плаче, а матері боляче», «Без матері і сонце не гріє».
Перед кожною дитиною, є певні обов’язки до батьків.
-Діти, які обов’язки лежать на вас перед батьками?
У дітей свій обов’язок – любити й шанувати батьків.
Шануючи батьків, кожна дитина повинна дотримуватись таких правил:
1. Чуйне ставлення до їхніх доручень, вимог;
2. Ввічливе звертання;
3. Стримане вислуховування зауважень;
4. Узгодження своїх потреб з можливостями сімейного бюджету.
–Діти, хто ще входить до складу сім’ї?
Так, вірно бабуся і дідусь.
Дідусь і бабуся – це супутники дитинства. Вони вчать дитину життєвої мудрості, передають свій досвід життя.
-Отже, ми з вами вияснили, що таке сім’я.
Всіх членів родини ми називаємо родичі.
Родина – це група споріднених людей, яка складається з жінки, чоловіка, дітей, бабусі, дідуся, що живуть разом.
А тепер, давайте попробуємо пояснити, що ж таке «рід»?
Рід – це ряд поколінь, що походять від одного предка. Наприклад: Рід – це сім’я прадідуся, сім’я дідуся, ваша сім’я.
Родовід- це рід з усіма родичами та свояками, це родинний кущ, родинне деревце, яке повинен знати й шанувати кожний його член.
-А тепер, гляньте ось на цей малюнок. Що ви бачите на ньому?
Дерево. Сильне, могутнє дерево. А тепер уявіть собі, що це не дерево, а ваш рід. Де б ви на цьому дереві знайшли самих себе, найменших членів роду? (Вчитель розповідає по малюнку).
-Ми – це молоденькі зелені листочки; гілки – це наші тато і мама. Стовбур, що ближче до нас, міцний, це можливо, наші дідусі, бабусі … А коріння – це вже наші прадіди, ті, хто жив сто чи й двісті років тому.
(Розповідь вчителя про своє родовідне дерево).
-Діти, хто спробує скласти своє родовідне дерево?
В кожній сім’ї є річ, яку передають з покоління в покоління. І ця річ називається сімейною реліквією.
-То, як називають річ, яку передають з покоління в покоління?
Сімейні реліквії – це речі, які свято бережуть, як пам’ять про минуле.
(Розповідь вчителя про свою сімейну реліквію: сімейну хустку та намисто, показує їх).
-Діти, а хто з вас знає, яка сімейна реліквія передається з покоління в покоління у вашій родині?
-Отже, сьогодні на уроці ми дізнались багато цікавого і нового. Також дізнались, що таке рід, родина, сім’я. Почули багато віршів, приказок, загадок.

Категорія: Позакласна робота | Переглядів: 1144 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0